Radex
ISO 9001:2015

wróć do aktualności

Mobilne i Stacjonarne Punkty Mycia - zalety, wady i różnice.

Mobilne i Stacjonarne Punkty Mycia – zalety, wady i różnice.

 

1. Stacjonarne punkty mycia.

Stacjonarny punkt mycia, to zestaw elementów montowanych na ścianie składający się z:

  1. stacji satelitarnej,
  2. bębna lub wieszaka na waż,
  3. węża,
  4. zestawu lanc,
  5. pojemnika na środek chemiczny,
  6. oraz elementów łączących.

 

 Info dodatkowe: W wyjątkowych sytuacjach punkty mycia można zamontować na specjalnych stelażach montowanych do podłogi.

Elementy Stacjonarnych Punktów Mycia:

 

Elementy centralnego systemu mycia radex

 

 

1. Magistrala wody (doprowadzenie do pompy) 9. Komplet lanc (do nakładania piany, płukania i dezynfekcji)
2. Magistrala sprężonego powietrza 10. Wieszak na wąż do wody (alternatywa dla bębna)
3. Rura doprowadzenia powietrza do stacji mycia SR 25-1 11. Wąż do wody (standardowo 20m)
4. Rura doprowadzenia wody do stacji mycia SR 25-1 12. Zawór kulowy z szybkozłączem do przyłączenia lanc
5. Jednostka pompowa JPR lub stacja centralna CSR 13. Kosz na pojemniki ze środkiem myjącym lub dezynfekującym
6. Stacja satelitarna SR 25-1 14. Magistrala wody - p = 20 - 25 bar
7. Wieszak na lance 15. Bęben z mechanizmem samozwijającym do wody
8. Wężyk zasysania środków myjących (z filtrem) 16. Wąż przyłączeniowy stacji mycia do bębna z wężem do wody

 

Takie rozwiązanie jest montowane na stałe, w wielu miejscach zakładu i umożliwia sprawne przeprowadzenie procesu mycia przez pracowników przemieszczających się pomiędzy poszczególnymi punktami.

Główną zaletą punktów stacjonarnych jest dostępność wszystkich elementów w jednym miejscu. Rozlokowanie wielu punktów w zakładzie eliminuje konieczność podłączania i odłączania satelity od systemu i konieczności przemieszczania stacji wraz ze środkiem chemicznym.

 

 2. Mobilne punkty mycia

Stacje mobilne zawierają wszystkie elementy punktu stacjonarnego, które zamontowane są na dedykowanym wózku. Stacje te również zasilane są sprężonym powietrzem oraz wodą pod ciśnieniem, które należy doprowadzić do punktu przyłączeniowego. 

1. Stacja Mobilna SR 25-1 + WM2 - Stacja mobilna z wieszakiem na wąż:

Mobilny punkt mycia ze stacją satelitarną SR

2. Stacja Mobilna SR 25-1 + WM3 - Stacja mobilna z bębnem samozwijającym - 2 wersje z bębnem na 20 mb węża lub 25/30 mb węża :

Mobilny Punkt Mycia z bębnem samozwijającym

 

Stacjami mobilnymi można poruszać się po obszarze zakładu, podłączając je do punktów przyłączeniowych wody i powietrza, które umożliwią przeprowadzanie procesów mycia i dezynfekcji.

Takie rozwiązanie jest korzystne w małych zakładach, lub takich gdzie za mycie odpowiada jedna osoba, która może przemieszczać się od jednego punku przyłączeniowego do drugiego.

Przed przemieszczaniem się należy każdorazowo odłączyć stację i zwinąć wąż.

 

Podsumowanie:

 

Podsumowując stacje mobilne to idealne rozwiązanie do zakładów, w którym za proces mycia i dezynfekcji odpowiada jedna osoba, lub niewielki zespół, który sprawnie może przemieszczać się od punktu do punktu przeprowadzając wszystkie czynności.

Stosować je można również w zakładach posiadających małą jednostkę pompową, która może obsłużyć jedną lub dwie stacje satelitarne na raz, a obszar wymagający przeprowadzenia procesu mycia i dezynfekcji jest sporych rozmiarów, których nie obsłuży jeden, stacjonarny punkt.

Może on być również przydatny w dużych zakładach do mycia pojedynczych pomieszczeń, które wg. Księgi Mycia powinny być czyszczone w większych odstępach czasu.

Stacje mobilne doskonale sprawdzają się również w przypadkach przeprowadzania procesów poza strefa produkcyjną np. mycie i dezynfekcja pojazdów. Montaż punktu stacjonarnego i wystawienie go na warunki atmosferyczne może powodować wiele problemów, które eliminuje wykorzystanie stacji mobilnej, którą można schować do wyznaczonego pomieszczenia, po wykonaniu wszystkich czynności. 

W pozostałych przypadkach i konieczności pracy kilku stacji równocześnie zdecydowanie lepszą opcją są punkty stacjonarne, które są rozwiązaniem tańszym i zdecydowanie przyśpieszającym przeprowadzenie procesu mycia i dezynfekcji zakładu. 

 

Co Wybrać?

 

Wybór opcji punktu myjącego zależy każdorazowo od rodzaju zakładu, częstotliwości przeprowadzanych procesów oraz ilości osób odpowiedzialnych za mycie i dezynfekcję, jak również od wielu innych czynników, które należy wziąć pod uwagę. Dlatego nie ma jednej dobrej odpowiedzi na to pytanie. Punkty stacjonarne są tańszym rozwiązaniem i z pewnością ich większa ilośc przyśpiesza przeprowadzenie całego procesu mycia i dezynfekcji zakładu. Jednak z drugiej strony w przypadku pomieszczeń, które myte są rzadko, lub stosowania pompy o niskiej wydajności i małego zakładu, w którym wystarczające będzie zastosowanie dwóch punktów przyłączeniowych stacja mobilna może być lepszym rozwiązaniem. 

Pomóc w tej kwestii mogą nasi Doradcy ds. Higieny, którzy po zapoznaniu się z sytuacją, zaproponują opcję, które będzie dla państwa najkorzystniejsza. 

Więcej o stacjach i parametrach ich pracy:

Mobilne - LINK

Stacjonarne - LINK

 

Pobierz nasz poradnik i dowiedz się więcej. 

Centralne Systemy Mycia Poradnik

Pobierz!


Powróć na górę Podziel się Prekursory Mat. Wybuchowych Nasza lokalizacja FAQ Obrót Opakowań