Wieszak czy bęben na wąż? Co wybrać?
Zobacz również
Najczęstsze błędy w procesach mycia i dezynfekcji zakładu i jak ich unikać
Znaczenie szkoleń dla pracowników przemysłu spożywczego.
Salmonella w zakładach przemysłu spożywczego: Jak radzić sobie z niewidzialnym zagrożeniem.
Środki chemiczne w przemyśle spożywczym - rodzaje, stosowanie, procesy.
10 kluczowych zastosowań śluz higienicznych w przemyśle spożywczym.
Bęben samozwijający czy wieszak na wąż?
W opcji podstawowej, którą tu pokrótce omówimy zarówno bęben jak i wieszak służą do nawinięcia do 20 lub do 30 metrów węża.
INFO: istnieją opcje niestandardowe dostępne na żądanie.
Wieszak na wąż.
Wieszak na waż to rozwiązanie o wiele tańsze w porównaniu do bębnów samozwijających, jednak ma ono swoje wady. Przede wszystkim każdorazowo po zakończonym procesie mycia należy nałożyć wąż ponownie na wieszak uważając przy tym, aby robić to tak, aby spuścić z niego wodę i uniknąć załamań. Napełniony wąż może stanowić zbyt duży ciężar dla wieszaka i doprowadzić do jego urwania, również pozostałości środków chemicznych mogą doprowadzić do jego szybszego zużycia.
Bęben samozwijający.
Bębny natomiast są o wiele bardziej optymalne w użytkowaniu, ponieważ samodzielnie zwijają wąż, z którego podczas nawijania wycieka woda. Wąż zwijany jest o wiele szybciej, i nie ma ryzyka zagięć, co ma znaczny wpływ na jego żywotność. Bębny pomimo wyższej ceny i konieczności wymiany sprężyn, które się zużywają, są opcja oszczędzającą sporo czasu personelowi myjącemu. Ich użytkowanie ma również wpływ na żywotność węży, co w długoterminowym ujęciu może być wyborem korzystniejszym finansowo.
Bęben sam w sobie jest stosunkowo ciężki co w połączeniu z wężem daje sporą wagę. Jest to kwestia, którą należy wziąć pod uwagę przy planowaniu montażu. W przypadku płyt obornickich, lub innego rodzaju "cienkich" ścian, konieczne może być zastosowanie blach wsporczych, które zapewnią stabilne mocowanie bębna. W skrajnych przypadkach istnieje możliwość montażu zarówno bębna jak i całego puntu mycia na specjalnych stelażach.
Co wybrać?
Wieszaki na wąż mogą mieć zastosowanie przy krótszych wężach oraz przy rzadko używanych punktach i przy ich małej ilości.
W przypadku dużej ilości punktów, ograniczonego czasu na przeprowadzenie procesu mycia i dezynfekcji zakładu oraz przy długich wężach, optymalnym rozwiązaniem będę bębny samozwijające.
Przeczytaj więcej o:
1. Bębnach samozwijających - LINK
2. Wieszakach na wąż - LINK
Pobierz nasz poradnik i dowiedz się więcej.