Pompa w obudowie czy na ramie? Co wybrać?
Zobacz również
Najczęstsze błędy w procesach mycia i dezynfekcji zakładu i jak ich unikać
Znaczenie szkoleń dla pracowników przemysłu spożywczego.
Salmonella w zakładach przemysłu spożywczego: Jak radzić sobie z niewidzialnym zagrożeniem.
Środki chemiczne w przemyśle spożywczym - rodzaje, stosowanie, procesy.
10 kluczowych zastosowań śluz higienicznych w przemyśle spożywczym.
Pompa w obudowie czy na ramie?
Jednostki pompowe do Centralnych Systemów mycia występują w dwóch wersjach na ramie oraz w obudowie.
INFO: W przypadku bardzo dużych systemów mycia stosowane są zestawy pompowe składające się z kilku pomp oraz układu sterowania. Zestawy pompowe montowane są wyłącznie na ramie. Więcej o nich - KLIKNIJ
Oba rozwiązania mają taką samą funkcjonalność, różnią się przede wszystkim wyglądem oraz ceną. Pompy w obudowie są nieco droższe.
Główną różnica, którą należy wymienić oprócz wyglądu jest montaż. Pompy w obudowie montuje się na ścianie, a pompy na ramie montowane są do podłogi.
INFO: w wyjątkowych sytuacjach, na żądanie klienta pompy w obudowie możemy również zamontować na specjalnym, mobilnym lub stacjonarnym stelażu. Rozwiązania mobilne stosowane są często w specyficznych zakładach, gdzie konieczność podłączenia pompy do systemu jest czasowa i ma miejsce w różnych punktach. Natomiast stelaże stacjonarne stosowane mogą być w przypadku ścian, które mogą nie wytrzymać ciężaru pompy, a klient preferuje ograniczony dostęp z zewnątrz.
Pompy na ramie.
Pompy na ramie montowane są często w niedostępnych dla ogólnego personelu pomieszczeniach i nie wymagają dodatkowej osłony.
Pompy w obudowie.
Pompy w obudowie natomiast stosowane są najczęściej w ogólnie dostępnych pomieszczeniach i obudowa taka stanowi głównie barierę przed uszkodzeniem i zachlapaniem. Dodatkowo obudowa ogranicza również ekspozycję na kurz i pył. Jednak ze względu na specyfikę zakładów przemysłu spożywczego, nie jest to powszechnie występujący problem.
Co wybrać?
Przy wyborze rodzaju pompy należy wziąć przede wszystkim lokalizację jej montażu. Jeśli pompa znajdzie się w miejscu ogólnie dostępnym i podatnym na zabrudzenia, dobrym wyborem może być pompa w obudowie. Natomiast pompa na ramie może być wystarczająca gdy przewidziano dla niej osobne pomieszczenie, lub montowana jest w sekcji niedostępnej dla ogółu pracowników.
Więcej informacji:
Pompy w obudowie - LINK
Pompy na ramie - LINK
Pobierz nasz poradnik i dowiedz się więcej.