Radex
ISO 9001:2015

wróć do aktualności

Centralny System Mycia - klucz do utrzymania czystości w przemyśle spożywczym

Czy zastanawialiście się kiedyś, w jaki sposób zakłady przemysłu spożywczego utrzymują swoje maszyny i urządzenia w nienagannej czystości? W końcu to właśnie od ich higieny zależy jakość i bezpieczeństwo produkowanej żywności. W dzisiejszym wpisie przybliżymy Wam funkcjonowanie Centralnego Systemu Mycia (CSM), który odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu czystości w zakładach spożywczych.

 

Co to jest Centralny System Mycia?

 

Centralny System Mycia to zaawansowany układ składających się z wielu elementów służących do skutecznego mycia i dezynfekcji maszyn, urządzeń, a także powierzchni produkcyjnych w zakładach przemysłu spożywczego. CSM pozwala na utrzymanie najwyższych standardów higieny, co przekłada się na jakość i bezpieczeństwo produkowanej żywności.

Jak działa Centralny System Mycia?

 

CSM opiera się na zintegrowanym systemie, który łączy w sobie różne technologie mycia, dezynfekcji oraz sterowania. Działanie systemu można podzielić na kilka etapów:

  1. Przygotowanie roztworów myjących i dezynfekujących: CSM automatycznie przygotowuje odpowiednie roztwory środków czyszczących i dezynfekujących, które są dostosowane do specyfiki konkretnego zakładu oraz rodzaju zanieczyszczeń.
  2. Aplikacja środków czyszczących: Za pomocą specjalnych dysz, system nanosi roztwory myjące, dezynfekujące lub myjąco-dezynfekujące na powierzchnie maszyn, urządzeń i pomieszczeń produkcyjnych. W zależności od potrzeb, może to być mycie/dezynfekcja pianowa lub natryskowa.
  3. Spłukiwanie: Po nałożeniu środków czyszczących, następuje spłukiwanie maszyn i urządzeń wodą pod ciśnieniem. Woda zmywa resztki środków myjących oraz zanieczyszczeń, pozostawiając powierzchnie czyste i wolne od bakterii.
  4. Dezynfekcja(jeśli wymagana i nie została przeprowadzona w pkt 2 lub 3.): Na koniec, CSM nanosi roztwory dezynfekujące, które neutralizują ewentualne pozostałości mikroorganizmów i zapewniają długotrwałą ochronę przed zanieczyszczeniami.
  5. Sterowanie i kontrola: Centralny System Mycia może zostać wyposażony w zaawansowane oprogramowanie, które pozwala na monitorowanie i sterowanie całym procesem mycia. Dzięki temu, system może być dostosowywany do indywidualnych potrzeb zakładu oraz spełniać obowiązujące normy higieniczne.

 

Do czego służy Centralny System Mycia?

 

Centralny System Mycia odgrywa kluczową rolę w zakładach przemysłu spożywczego, spełniając następujące funkcje:

  1. Utrzymanie higieny: CSM skutecznie myje i dezynfekuje maszyny, urządzenia oraz powierzchni produkcyjnych, minimalizując ryzyko zanieczyszczenia żywności przez bakterie, wirusy, grzyby czy inne zanieczyszczenia.
  2. Optymalizacja procesów: Dzięki automatyzacji procesów mycia, Centralny System Mycia pozwala na oszczędność czasu i pracy, co przekłada się na wyższą efektywność zakładu.
  3. Oszczędność środków: CSM pozwala na oszczędne zużycie środków myjących i dezynfekujących, co przyczynia się do ograniczenia kosztów produkcji.
  4. Zapewnienie jakości i bezpieczeństwa: Dzięki utrzymaniu wysokich standardów higieny, Centralny System Mycia wpływa na jakość i bezpieczeństwo produkowanej żywności, co jest kluczowe dla zdrowia konsumentów.

Podsumowując, Centralny System Mycia jest niezbędnym narzędziem w zakładach przemysłu spożywczego, które pozwala na utrzymanie nienagannej czystości maszyn, urządzeń i powierzchni produkcyjnych. Dzięki jego funkcjonowaniu, mamy pewność, że produkty spożywcze trafiające na nasze stoły są bezpieczne i wysokiej jakości.


Powróć na górę Podziel się Prekursory Mat. Wybuchowych Nasza lokalizacja FAQ Obrót Opakowań