Radex
ISO 9001:2015

wróć do aktualności

Śluza sanitarna - strażnik higieny w zakładach przemysłu spożywczego.

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak zachowana jest higiena w zakładach przemysłu spożywczego? W końcu to właśnie z tych fabryk trafiają na nasze stoły produkty, które konsumujemy każdego dnia. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się bliżej tajemniczym pomieszczeniom, zwanym śluzami sanitarnymi, które odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu czystości w przemyśle spożywczym.

Co to jest śluza sanitarna?

 

Śluza sanitarna to specjalne pomieszczenie, przez które przechodzą pracownicy zakładu przemysłu spożywczego oraz dostawcy, wchodząc do strefy czystej, gdzie odbywa się produkcja żywności. Znajduje się ona na granicy strefy brudnej (np. magazyn, pomieszczenia socjalne) i strefy czystej (hala produkcyjna, gdzie znajdują się maszyny i urządzenia do przetwarzania żywności). Dzięki śluzom sanitarnym minimalizowane jest ryzyko przeniesienia zanieczyszczeń, takich jak bakterie, wirusy czy grzyby, na produkowane jedzenie.

Jak działa śluza sanitarna?

 

W śluzie sanitarnej oraz ewentualnie poprzedzających je szatniach pracowniczych pracownicy zakładu muszą przejść przez kilka etapów, aby zapewnić najwyższy poziom higieny:

 1. Zdejmowanie ubrań zewnętrznych: Na samym początku pracownicy zdejmują swoje ubrania zewnętrzne i zostawiają je w szafkach. Następnie zakładają specjalną odzież ochronną, która będzie noszona tylko w strefie czystej.
 2. Mycie rąk: Przed wejściem do strefy czystej, pracownicy muszą dokładnie umyć i zdezynfekować ręce, stosując środki myjące oraz dezynfekujące dostępne na miejscu.
 3. Przebranie: Następnie pracownik zakłada strój roboczy, przeznaczony wyłącznie do użytku wewnątrz strefy czystej. Może to być fartuch, kombinezon, czepki, maski czy rękawiczki jednorazowe.
 4. Dezynfekcja obuwia: W śluzie sanitarnej znajduje się specjalne urządzenie do dezynfekcji obuwia nazywane również śluzą sanitarną lub higieniczną, które pozwala na skuteczne usunięcie zanieczyszczeń z podeszew butów oraz dezynfekcję obuwia roboczego.

Po zakończeniu pracy w strefie czystej, pracownicy opuszczają ją, przechodząc zazwyczaj przez śluzę sanitarną w odwrotnym kierunku, czyli zdejmując strój roboczy, myjąc ręce i zakładając ubrania zewnętrzne.

Przy powrocie często również wykorzystywana jest urządzenie śluzy higienicznej, które w takim przypadku służy do oczyszczenia obuwia roboczego z resztek / zabrudzeń produkcyjnych.

Do czego służy śluza sanitarna?

 

Śluza sanitarna pełni kilka kluczowych funkcji w zakładach przemysłu spożywczego:

 1. Zapewnienie higieny: Dzięki śluzom sanitarnym minimalizowane jest ryzyko przenoszenia zanieczyszczeń, co przekłada się na bezpieczeństwo żywności produkowanej w zakładzie.
 2. Kontrola dostępu: Śluza sanitarna sprawdza, czy osoby wchodzące do strefy czystej spełniają wymagane normy higieniczne, a także ogranicza dostęp osób niepowołanych.
 3. Utrzymanie czystości: Poprzez oddzielenie stref brudnych od stref czystych, śluzy sanitarne chronią pomieszczenia produkcyjne przed zanieczyszczeniem pyłem, brudem czy innymi czynnikami zewnętrznymi.
 4. Zapewnienie wysokiej jakości produktów: Dzięki utrzymaniu wysokich standardów higieny w zakładzie, jakość produkowanej żywności jest na najwyższym poziomie, co wpływa na zdrowie konsumentów.

Oprócz samego urządzenia w śluzie znajduje się wiele dodatkowych elementów wyposażenia, wśród których możemy wymienić:

 • szafki na obuwie,
 • suszarki obuwia roboczego,
 • ławki dla personelu służące zmianie obuwia,
 • szafki do przechowywania czepków, fartuchów i rękawiczek jednorazowych,
 • dyspensery na jednorazówki,
 • zlewy ze stali nierdzewnej,
 • dozowniki mydła i dezynfektantów,
 • suszarki do rak,
 • dozowniki ręczników papierowych,
 • kosze na śmieci,
 • barierki oraz bramki ograniczające możliwość ominięcie SH,
 • dodatkowe myjki obuwia,
 • i inne wyposażenie niezbędne ze względu na specyfikę danego zakładu.

 

Podsumowując, śluzy sanitarne są niezbędnym elementem w zakładach przemysłu spożywczego, który zapewnia utrzymanie wysokich standardów higieny i jakości produkowanych artykułów spożywczych. Dzięki nim, kiedy sięgamy po produkty z półek sklepowych, możemy być pewni, że są one bezpieczne dla naszego zdrowia. 

Śluza sanitarna - strażnik higieny w zakładach przemysłu spożywczego.
Śluza sanitarna - strażnik higieny w zakładach przemysłu spożywczego.

Powróć na górę Podziel się Prekursory Mat. Wybuchowych Nasza lokalizacja FAQ Obrót Opakowań