Radex
ISO 9001:2015

wróć do aktualności

Tajemnice stacji mycia CIP - jak przebiega proces mycia i dezynfekcji w przemyśle spożywczym?

W dzisiejszym wpisie zagłębimy się w fascynujący świat stacji mycia CIP, aby wyjaśnić, jak działają oraz jak przebiega proces mycia i dezynfekcji w przemyśle spożywczym. Poznasz kolejne etapy, które prowadzą do idealnej czystości maszyn, urządzeń i systemów rurociągowych. Zapraszamy do lektury!

Krok 1: Przygotowanie systemu do mycia CIP

Proces mycia i dezynfekcji rozpoczyna się od odpowiedniego przygotowania systemu do mycia CIP. Obejmuje to zamknięcie odpowiednich zaworów oraz ustalenie właściwej ścieżki dla płynów myjących. W zależności od konfiguracji zakładu i jego potrzeb, może to obejmować również określenie odpowiedniego stężenia środków chemicznych oraz parametrów takich jak temperatura czy czas mycia.

Krok 2: Mycie wstępne

Mycie wstępne to pierwszy etap czyszczenia, który ma na celu usunięcie większych zanieczyszczeń i resztek żywności z maszyn, urządzeń i rurociągów. W tym celu stosuje się zwykle ciepłą wodę, która jest przepompowywana przez system CIP. Mycie wstępne trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu minut.

Krok 3: Mycie właściwe

Mycie właściwe to etap, podczas którego stosuje się odpowiednie środki chemiczne. W zależności od potrzeb, mogą to być środki alkaliczne, kwasowe lub neutralne. Środki chemiczne są rozpuszczane w wodzie i przepompowywane przez system CIP. Mycie właściwe trwa zazwyczaj od 10 do 60 minut, w zależności od wymagań higienicznych.

Krok 4: Płukanie pośrednie

Po zakończeniu mycia właściwego przeprowadza się płukanie pośrednie, które ma na celu usunięcie resztek środków chemicznych oraz zabrudzeń z maszyn, urządzeń i rurociągów. W tym celu stosuje się zwykle zimną wodę, która jest przepompowywana przez system CIP. Płukanie pośrednie trwa zazwyczaj kilka minut.

Krok 5: Dezynfekcja

Dezynfekcja to kolejny etap, który ma na celu zabicie ewentualnych drobnoustrojów pozostałych na powierzchniach maszyn, urządzeń i rurociągów. W tym celu stosuje się środki dezynfekujące, takie jak nadtlenek wodoru, podchloryn sodu czy kwasy organiczne. Środki dezynfekujące są rozpuszczane w wodzie i przepompowywane przez system CIP. Czas dezynfekcji może wynosić od kilku do kilkudziesięciu minut, w zależności od wymagań higienicznych.

Krok 6: Płukanie końcowe

Ostatnim etapem procesu mycia i dezynfekcji w stacji CIP jest płukanie końcowe. W tym celu używa się zimnej wody, która jest przepompowywana przez system CIP, aby usunąć resztki środków dezynfekujących oraz pozostałe zanieczyszczenia. Płukanie końcowe trwa zazwyczaj kilka minut.

Krok 7: Przywrócenie normalnego funkcjonowania systemu

Po zakończeniu mycia i dezynfekcji, system CIP jest przywracany do normalnego funkcjonowania. Obejmuje to otwarcie odpowiednich zaworów, ponowne uruchomienie maszyn oraz urządzeń, a także sprawdzenie, czy nie doszło do uszkodzeń podczas procesu CIP.

 

Podsumowując, proces mycia i dezynfekcji w stacji CIP składa się z kilku etapów, które mają na celu utrzymanie higieny i bezpieczeństwa w zakładach przemysłu spożywczego. Dzięki automatycznemu i precyzyjnemu działaniu stacji mycia CIP, ryzyko zanieczyszczeń, bakterii czy pleśni jest minimalizowane, co wpływa na wysoką jakość i bezpieczeństwo produkowanych artykułów spożywczych. Warto zainwestować w odpowiednią stację mycia CIP, aby zapewnić efektywne i skuteczne utrzymanie czystości w zakładzie przemysłu spożywczego.

Więcej o Stacjach Mycia CIP przeczytasz na naszej stronie - KLIKNIJ


Powróć na górę Podziel się Kontakt z nami Nasza lokalizacja FAQ Obrót Opakowań