Radex


ISO 9001:2015
Radex Środek Chemiczny Barsan
  • BARSAN

BARSAN

Środek chemiczny do dezynfekcji powierzchni kontaktujących się z żywnością w zakładach przetwórstwa spożywczego o działaniu bakteriobójczym i grzybobójczym.

  

aASDa

 A   sd   s

 

BARSAN jest produktem biobójczym. Substancje czynne w produkcie:

1. chlorek didecylodimetyloamoniowy [zaw. 3,33 g/ 100 g]
2. czwartorzędowe związki amoniowe, benzylo-C12-18-alkilodimetylo, chlorki [zaw. 3,33 g/100 g]
3. czwartorzędowe związki amoniowe, C12-14-alkilo[(etylofenylo)metylo]dimetylo, chlorki [zaw. 3,33 g/ 100 g]

Roztwór wodny BARSAN w stężeniu 1% wagowych (1g produktu na 99g wody) wykazuje działanie bakteriobójcze i grzybobójcze, zgodnie z wynikami badań skuteczności wykonanych według PN-EN 13697. Do badań bakteriobójczych użyto następujących szczepów wzorcowych: Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli, Staphylococcus aureus i Enterococcus hirae. Badania grzybobójcze prowadzono przy użyciu szczepów wzorcowych Candida albicans i Aspergillus niger. BARSANU nie wolno mieszać z innymi produktami zawierającymi anionowe związki powierzchniowo-czynne. Ważność do użycia wynosi 12 miesięcy od daty produkcji.

ZASTOSOWANIE:

  • dezynfekcja powierzchni produkcyjnych mających kontakt z przetwarzaną żywnością (stoły, aparaty, urządzenia, przenośniki itp.)

 

 

Produktów biobójczych należy używać z zachowaniem środków ostrożności. Przed każdym użyciem należy przeczytać etykietę i infor­ macje dotyczące produktu.

 


Powróć na górę Podziel się Kontakt z nami Nasza lokalizacja Strefa klienta Nasza oferta

Przed skorzystaniem z naszej witryny zapoznaj się proszę z zasadami Polityki Prywatności. Dalsze korzystanie z witryny oznacza ich akceptację.